Heat Treatment Solutions With The Most Advanced Induction Technology That Makes Difference

Quality

ISO 9001:2008 sertifikasına sahibiz. “Ölçemediğiniz iş sizin işiniz değildir” prensibiyle hareket etmekteyiz.. Gereken her türlü ölçümler yapılır.

Machine Park

Hiçbir yerde olmayacak kadar genişlikte ve çeşitlilikte makine parkı ile takım ve aparatlara sahibiz. En iyi üretim için en doğru araçlarla çalışıyoruz.

Institutional Approach

Bizim için sizin işiniz en önemli ve acil yapılması gereken iştir. Müşteri memnuniyeti ve ihtiyaçlarının en doğru şekilde giderilmesini hedef alıyoruz.

About Termo İndüksiyon

Established in 1981, Termo İndüksiyon has been mainly working on induction heat treatment. It has been providing heat treatment services to Machine Industry, Automotive Industry, Heavy Machine Industry, Construction, Agriculture and Earth Moving Machines Industries, Petrol and Mining Industries, Ship Industry, Aviation and Defence Industry, Wrought and Foundry Industries, Food and Textile Industries. Addition to induction surface hardening, annealing, stress relieving, it uses induction technologies to provide these services: welding, coating powder paint and plastic, assembling and disassembling of shrink fitted parts, metallurgy laboratory and engineering services.

In every project, technological excellence, quality and customer satisfaction along with carrying out obligations are the main principles of the company.

Services

Accusamus debitis temporibus quis nemo quidem aliquam quia et eius.
voluptatem voluptatum aliquid sapiente molestiae.

Heat Treatment
Services

Metallurgical Laboratory Services

Production
Services

Termo İndüksİyon in Numbers

mm

11000

The maximum
workpiece
height

mm

7000

The maximum
hardening
course

mm

40

The maximum
hardness
depth

ton

40

The maximum
workpiece
weight

Sectors Services

Heavy Equipment Industry

Heavy Machinery Industry

Energy Sector

Defense industry

Oil And Mining

Automotive Industry